Välkomna till en distanssegling på 19,7 M.
Starten går utanför Klubbholmen, rundar grön lysboj vid Bryggholmen, därefter ska Koholms grunds fyr rundas innan det är dags att gå tillbaka till Klubbholmen för att runda några bojar innan målgång.
Tävlingen sker med respitstart. Det innebär att alla båtar får en egen starttid utifrån sitt SRS-tal. Om både vind och skeppare är stadig så kommer alla ungefär samtidigt till mål.
Efter tävlingen samlar vi ihop oss till en eskader in till hamnmagasinen. Alla, tävlande eller icke tävlande, motorbåtar eller segelbåtar är välkomna till eskader och middag i hamnmagasinen.
Se mer info i inbjudan.
Hittills anmälda:
Albin Delta
Albin 78
Scampi
X-99
Dehler 34SV
X-99
NF
Bavaria 42
Linjett 35
M30
Nu har det blivit dags att anmäla sig till årets händelse – ESS Seglarläger. Följ…
Startskott 2025 Nu smäller startskottet för säsongen 2025 När isen släpper och seglingssäsongen äntligen pangas…
Kallelse till ESS årsmöte 2025 Härmed kallas medlemmar i Enköpings segelsällskap till ordinarie årsmöte. Torsdagen…
Vi välkomnar alla våra medlemmar till Enköpings segelsällskaps höstmöte på torsdag 2024-11-07 kl 18.30 på…
Ännu en gång börjar dagarna bli kortare, vindarna kallare och seglingssäsongen närma sig sitt slut. Vilket…
This website uses cookies.